Vatové tyčinky považujte za kosmetickou pomůcku, nikoli za prostředek k čištění zvukovodu. K tomu postačí kus čisté látky, kterou si ucho, nejlépe po koupání, vytřete.
2. Vyzkoušejte ušní kapky a oleje ve spreji, které zakoupíte v lékárně.
Vyrábějí se z přírodních olejů a parafinu. Účinek spočívá v uvolnění ušního mazu, jeho rozpuštění a snadném odstranění. Zatvrdlý ušní maz snižuje schopnost slyšet a může vést i k zánětům zevního zvukovodu. Výborné jsou i olejové ušní kapky.
3. Na koncert si berte ucpávky
Pokud si rockové hvězdy neužijete jinak než těsně pod pódiem, dejte si do uší ucpávky. Hlasitost na walkmanu nebo mp3 přehrávači vždy laďte od nuly a postupně přidávejte. Sluch poškozuje hudba s velkým kolísáním zvuku během skladby. V hlučném metru nepřidávejte na hlasitosti přehrávače, poškodili byste si tak sluch.
4. Nechte své dítě vyšetřit
Máte-li podezření na nějakou sluchovou vadu svého dítěte, vydejte se za audiologem či ORL specialistou. Pokud se vada odhalí včas a rodina bude používat znakový jazyk, dítě bude dál rozvíjet své poznávací schopnosti.
TIP NA SPRÁVNÉ ČIŠTĚNÍ
Ušní řada CERUSTOP a NORMISON obsahuje ušní kapky a ušní spreje. Kapky či spreje aplikujte do ucha a nechejte alespoň 10 minut působit. To zaručí blahodárný účinek olejových silic obsažených v produktech. Poté ucho šetrně vypláchněte teplou vodou, pokud možno s pomocí ušní sprchy. Při větších obtížích se doporučuje postup několikrát opakovat. Při čištění ušních boltců aplikujte olej na vatový polštářek, kterým ucho jemně vyčistěte a pak pečlivě vytřete suchým ručníkem.