Hrdlo začíná v zadní části ústní dutiny a pokračuje do horních cest dýchacích a trávicího traktu a skládá se ze tří částí: mandle, hltan a hrtan. Nosem a krkem se do organismu dostává vzduch, prach a potraviny, ale s filtračním pruhem pro všechny bakterie, viry a další dráždivé látky, které do něj mohou proniknout. Úloha hrdla i nosu spočívá v zachycení dráždivých látek a jejich vypuzení dříve, než způsobí další potíže. Tento proces může vést k zánětu v krku nebo infekci hrdla.
Pokud je sliznice vysušená, stává se křehkou a může začít krvácet.
Nosní sliznici se daří ve vlhkém prostředí. Na sucho naopak reaguje negativně. Pokud žijete v klimatu, kde je vzduch suchý po celou roční dobu, jistě víte, o čem je řeč. Sliznice se vysuší, stane se křehkou a může začít krvácet. Z krvácení se utvoří krusty a stroupky, které jsou velice nepříjemné. Jejich odstraňování může trvat relativně dlouhou dobu. Aspoň tehdy, když neodstraníte jejich příčinu.
Vysychání nosní sliznice se také často vyskytuje jako nežádoucí účinek při užívání nosních kapek s obsahem tzv. dekongestantů. Dekongestanty jsou látky, které způsobí stažení drobných cév v nosní sliznici, díky čemuž sliznice splaskne a nos se stává opět průchodným. Při nadměrném či velmi častém užívání nosních kapek může dojít až k trvalému poškození nosní sliznice. Tento jev je většinou spojen se vznikem tzv. závislosti na nosních kapkách (obecně sanorinismus). Projevuje se jako klasická rýma. Nosní sliznice opětovně zduří, nos se stane neprůchodným, přestože už rýma samotná ustoupila. Může být provázena i bolestí hlavy nebo závratěmi.
Několik tipů na to, jak se potíží zbavit:
- Pořiďte si v lékárně nosní olej ve spreji.
- Hledejte takový, který obsahuje přírodní látky, jež nemohou způsobit ještě větší vysušení sliznice.
- Při aplikaci do nosní dutiny je doporučené ucpat druhou nosní dírku, třeba stlačením prstem. To samé můžete opakovat na druhou stranu.
- Celý postup provádějte 2–3× denně nebo i vícekrát – podle potřeby.
- Berte si ho i na cesty, do práce či do školy.
- Investujte do kvalitního zvlhčovače vzduchu. Jeho užíváním předejdete vzniku suché sliznice a stroupky nebudou mít šanci se tvořit. Můžete ho umístit do ložnice, dětského pokoje či jinam, kde pobýváte nejvíce.
- Vzduch v místnosti by měl mít určité procento vlhkosti. Některé zvlhčovače vzduchu jsou vybaveny i čidlem, které vám procento vlhkosti prozradí.
- Pokud by jí totiž v místnosti bylo dlouhodobě moc, vystavujete se riziku vzniku plísní. A ty pro naše zdraví rozhodně přínosné nejsou.